Okazuje się, że niewiele osób, które używają kluczy samochodowych typy Keyless Go, zdaje sobie sprawę z faktu, że gdy np. przestanie działać bateria w kluczu to odpalenie samochodu z kluczem w kieszeni będzie niemożliwe.

Oczywiście można uruchomić w takiej sytuacji silnik (pisaliśmy o tym w artykule: Jak odpalić samochód gdy Keyless Go nie działa), ale trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się miejsce, do którego należy przyłożuć lub włożyć klucz.

Wszelkie informacje na ten temat powinny zostać umieszczone w książce obsługi samochodu, jednakże jeśli takowej nie posiadasz lub jest napisana w języku, którego nie znasz (często dla aut sprowadzonych), to podpowiemy Ci, jak taki miejsce odnaleźć.

Zazwyczaj miejsce to znajduje się przy przycisku Start/Stop - wystarczy, że przyłożysz kluczyk do przycisku, a uruchomienie pojazdu powinno być możliwe. Nie jest to jednak regułą. W niektórychj pojazdach można spotkać zaślepkę w kolumnie kierownicy, którą należy zdjąć i umieścić kluczyk w znajdującym się pod nią gnieździe. Można spotkać również gniazdo na klucz w podłokietniku. Zdażyć sie może również, iż kluczyk trzeba przyłożyć w okolicy kolana prawej nogi.

Jeżli chcesz znaleźć miejsce, do którego należy przyłożyć kluczyk do awaryjnego odpalenia auta to wystarczy prosty sposób:

  1. Wyjmij z kluczyka beterię i złóż go z powrotem (jeśli wyjęcie baterii wymagało rozłożenia obudowy klucza)
  2. Przyłóż kluczyk do przycisku Start/Stop i naciśnij przycisk
  3. Jeśli nadal nie możesz uruchoić silnika sprawdź, czy wokolicy kierownicy znajduje się zaślepka bądź gniazdo. Jeśli jest zaślepka przyłóż do niej kluczyk - jeśli nadal nic się nie dzieje, zdejmij ją - pod nią powinno znajdować się gniazdo
  4. Nadal nic? Sprawdź schowek w podłokietniku czy nie ma w nim gniazda na klucz
  5. Wciąż auto nie odpala - spróbuj przyłożyć kluczyk do plastiku w okolicy prawego kolana
  6. Jeśli już wiesz, gdzie znajduje się miejsce awaryjnego przyłożenia klucza, to włóż z powrotem baterię

W większości samochodów jedna z powyższych metod powinna pozwolić na uruchomienie samochodu - choć czasem twórcy pojazdów bywają naprawdę "pomysłowi" i zabawa może potrwać nieco dłużej.