Transponder, często nazywany również chipem, pestką bądź mylnie immobilizerem, to element elektroniczny znajdujący się w kluczyku samochodowym. Znajduje się on w auto kluczach pojazdów wyprodukowanych mniej więcej w połowie lat 90-tych, aż do chwili obecnej.

Immobilizer, który znajduje się samochodzie, a nie w kluczu samochodowym, po włożeniu kluczyka do stacyjki (w nowoczesnych kluczach nie jest to wymagane) łączy się z transponderem umieszczonym w kluczyku i odczytuje zapisane w nim informacje. Jeśli transponder został zakodowany do danego pojazdu to immobilizer po uzyskaniu prawidłowej informacji pozwala na uruchomienie silnika, jeśli informacje z transpondera są błędne (klucz nie od tego pojazdu lub gdy transponder uległ uszkodzeniu) silnik nie uruchamia się lub po uruchomieniu po chwili gaśnie.

W kluczykach samochodowych można spotkać transpondery różnego rodzaju i o różnym stopniu złożoności, mogą to być osobne elementy typu "szklana banieczka" czy "karbonowa kostka" lub też układy scalone umieszczone na płytce elektronicznej pilota samochodowego.