Transponder, często nazywany również chipem, pestką bądź mylnie immobilizerem, to element elektroniczny znajdujący się w kluczyku samochodowym. Znajduje się on w auto kluczach pojazdów wyprodukowanych mniej więcej w połowie lat 90-tych, aż do chwili obecnej.

Immobilizer, który znajduje się samochodzie, a nie w kluczu samochodowym, po włożeniu kluczyka do stacyjki (w nowoczesnych kluczach nie jest to wymagane) łączy się z transponderem umieszczonym w kluczyku i odczytuje zapisane w nim informacje. Jeśli transponder został zakodowany do danego pojazdu to immobilizer po uzyskaniu prawidłowej informacji pozwala na uruchomienie silnika, jeśli informacje z transpondera są błędne (klucz nie od tego pojazdu lub gdy transponder uległ uszkodzeniu) silnik nie uruchamia się lub po uruchomieniu po chwili gaśnie.

W kluczykach samochodowych można spotkać transpondery różnego rodzaju i o różnym stopniu złożoności, mogą to być osobne elementy typu "szklana banieczka" czy "karbonowa kostka" lub też układy scalone umieszczone na płytce elektronicznej pilota samochodowego.

Dokładamy wszelkich starań, aby prezentowanie na stronie informacje oraz zdjęcia były prawidłowe. Wystąpienie wszelkich błędów nie może być podstawą do jakichkolwiek pretensji czy roszczeń. Jeżeli znaleziono w opisie jakikolwiek błąd prosimy o zgłoszenie tego faktu.

Wszelkie znaki towarowe znajdujące się na niniejszej stronie użyte zostały jedynie w celach informacyjnych. Informujemy, że serwis kluczyki-do-aut.pl nie ma żadnych związków gospodarczych z właścicielami praw do niniejszych znaków towarowych i nie jest ich oficjalnym dystrybutorem.

Prezentowane na stronie zdjęcia mają wyłącznie charakter poglądowy.